اهمیت رس ها در زندگی انسان

اهمیت رس ها در زندگی انسان

 

اهمیت رس ها در زندگی انسان

همانگونه که می‌دانیم خاک نه تنها زمینه و اساس زندگی را برای روستا نشینان فراهم می‌نماید. بلکه آنها را در مواقع بیماری نیز معالجه می‌نماید. به همین دلیل افراد عادی نیز باید از اهمیت رس ها و خواص درمانی آنها آگاهی داشته باشند. در چنین حالتی است که انسان می‌تواند با استفاده از خواص درمانی کانی‌های رسی فردی را که دچار رعد و برق شده است نجات دهد. بدین گونه که فرد مصدوم را بلافاصله با خاک (رس) پوشانده و مانع از مرگ وی شود. زیرا استفاده از رس منجر به بی‌حسی زخم و کاهش درد می‌گردد.

اهمیت رسها به اندازه‌ای است که می‌توان گفت انسان بدون آن قادر به ادامه زندگی نمی‌باشد. 

موارد استفاده از رس ها

بدون شک همه ما خاکهای رسی را در طول زندگی دیده‌ایم، حتی در دوران کودکی از رس‌ها انواع اسباب بازی و اشیاء مختلف نیز درست کرده ایم. اما از تصور ما خارج است که رس‌ها علاوه بر زندگی روزمره، در صنعت، علوم پزشکی و حتی علوم فضایی نیز بصورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رس و ساخت ظروف

از رس‌ها، در تهیه ظروف و لوازم آشپزی، آجر، ماسک صورت، حمام‌های رسی استفاده می‌گردد و در عین حال از نوع خاصی از کانی‌های رسی(کائولنیت) ابزارآلات و ظروف چینی نیز تهیه می‌گردد. دانشمندان چینی بر این باورند که بدلیل وجود عناصر سمی‌ مختلف در ظروف آلومینیومی، ‌پختن و نگهداری غذا در این ظروف صحیح نمی‌باشد. زیرا ممکن است انسان را دچار مسمومیت نماید. به همین علت پختن و نگهداری غذا در ظروف چینی و سفالی را پیشنهاد می‌کنند.

رس و پرندگان

پرندگان نیز به اهمیت رس‌ها واقف بوده و ارزش آن را می‌دانند. بعنوان مثال پرستوها برای استحکام لانه‌های خود از رسها بهره برده و از آن بعنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌نمایند. و شاید پرستوها فکر استفاده از رسها را در ساخت بناهای ساختمانی را برای اولین بار در ذهن انسان پرورانده باشند.

رس به منظور عایق سازی

به دلیل خاصیت عایق بودن و نیز در دسترس بودن، رسها در ساخت و ساز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعنوان مثال می‌توان به هسته رسی سدهای خاکی اشاره نمود.

رس برای ماسک زیبایی

رس ها امروزه نیز مانند هزاران سال پیش، به طور گسترده ای در انواع ماسک های پوستی گرانقیمت و برای حل مشکلات پوستی و زیبایی پوست به کار می روند.

 رس به عنوان درمان خانگی

برخی از کانی‌های رسی به صورت پشتوانه‌ای برای حفظ کارکرد مناسب دستگاه گوارش، ضد یبوست و ضد اسهال مصرف می‌گردند. یا به عنوان ماده‌ای برای جذب یا رقیق کردن مواد داروئی مانند بازهای خنثی، ماده امولسیون کننده و روان‌کننده به کار می‌روند.(Gomes & Silva, 2007).

استفاده از رس ها در درمان بیماری های انسان

این یک حقیقت انکارناپذیر است که انسانها از رس‌ها برای معالجه بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌نمایند. معالجه بیماری‌ها بوسیله رس‌ها بطور گسترده از زمان‌های گذشته مرسوم بوده است. با رس‌ها شمار زیادی از بیماری‌ها مانند بیماری های زیر قابل درمان است:

 

 • دفع سنگ مثانه و کلیه با نوشیدنی رس
 • بیماری‌های پوستی
 • آترواسکلروز(مسدود شدن دیواره‌های شریانی)
 • غده‌های خوش خیم و بد خیم
 • التهاب آدنوئیدها (هیپرتروفی لوزه‌های حلقی)
 • پولیپ‌
 • سینوزیت
 • سر درد
 • کم خوابی
 • ماستیت (التهاب پستان)
 • بیماری قند
 • آدنوم پروستات،
 • بیماری‌های کبدی
 • یبوست
 • برونشیت
 • پنومونی(التهاب ریه‌ها )
 • ورم‌ها
 • گلودرد
 • آرتریولیت(سفت شدگی در شریان‌ها)
 • واریس رگ‌های خونی
 • بیمار‌یهای قلبی و عروقی
 • سیستم اعصاب

 

تحقیات پزشکی در مورد خواص درمانی رس ها

Wai و Banker در سال ۱۹۶۶ کاربرد کانی رسی مونت موریلونیت در ساختن قرص‌های دارویی را پیشنهاد کردند. Hermosin و همکاران در سال ۱۹۸۱  پتانسیل کانی سپیولیت را بدلیل قابلیت اکسیداسیون در علم پزشکی را مورد بررسی قرار دادند. Gamiz و همکاران در سال ۱۹۹۲ کاربرد کانی بنتونیت در داروسازی را مورد بررسی قرار دادند.  Uedaو Hamayoshi در سال ۱۹۹۲کانی رسی سپیولیت را بعنوان یک ماده ضدبو  معرفی نمودند.

Lopez Galindo  و Iborra در سال ۱۹۹۶ کاربرد دارویی کانی‌های سپیولیت و پلی گورسکیت را مورد بررسی قرار دادند. Novelli, 1996 کاربرد کانی سپیولیت در پزشکی را نشان داد. Novelli  در سال ۱۹۹۸ و در سال ۲۰۰۰ کاربرد کانی‌های رسی در پزشکی را مورد بررسی قرار داد.

Viseras و Lopez-Galindo در سال ۱۹۹۹ کاربرد کانی‌های رسی بنتونیت، پالی گورسکیت و سپیولیت در پزشکی را مورد بررسی قرار دادند. Tateo و همکاران در سال ۲۰۰۱ کاربرد رس‌ها را برای مصارف داروهای خوراکی بررسی نمودند.  Ferrand و Yvon در سال ۱۹۹۱ کاربرد رس‌ها را در درمان بیماری‌های پوستی  معرفی نمودند.

تاریخچه رس

اهمیت رس ها در زندگی انسان

تاریخچه رس‌ها به اندازه کافی جالب و جذاب است. به گونه ای که این تاریخچه با افسانه‌های مربوط به پیدایش جهان و بشر آغاز می‌گردد. نخستین دلیل در ارتباط با پیدایش انسان می‌باشد و ارتباط بسیار جالبی با رس‌ها دارد. مومنان معتقدند خداوند آدم و حوا را از گل آفریده و از روح خود به آن دمیده است.

خواص پلاستیک رس ها

ر‌س‌ها بدلیل خاصیت پلاستیکی که دارند بطور عملی در زمینه‌های مختلف زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی در پنج هزار سال قبل که الفبا اختراع گردید از لوح‌های نازک گلی بعنوان کاغذ استفاده می‌شده است. بر روی این لوح‌های گلی با چوب‌های نوک تیز حروف الفبا نوشته می‌شد. سپس این لوح‌ها را در زیر آفتاب خشک نموده و نگهداری می‌کردند.

در گذشته سفالگران از رس‌ها کوزه، فنجان، نعلبکی، کاسه و سایر ظروف آشپزخانه ای درست می کردند. بر روی آنها نوشته‌های گوناگونی را حک کرده و آنها را رنگ آمیزی می‌کردند. اصول رنگ آمیزی  با رس‌ها از دوران قدیم شناخته شده بود. و انسانهای اولیه برای ترساندن دشمنان خود، بدن خود را با رسهای مختلف رنگ آمیزی می‌کردند.

 

رس و سابقه درمان بیماری ها 

انسانها از گذشته رس‌ها برای معالجه و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. از رس‌های زرد حل شده در سرکه برای معالجه عضله‌های زخمی‌ و پاره شده، باندهای ضد عفونی تهیه می‌کردند. به هنگام احساس درد در شکم و عضله‌ها از رس‌های حل شده در آب گرم، باندهای ضدعفونی تهیه می کردند. و آن را بر روی شکم یا عضله می بستند. مادران ما بیماری افرادی که در تماس دائم با حیوانات بودند را با استفاده از رسها مورد معالجه قرار می‌دادند.

رس‌ها همچنین در درمان بیماری‌هایی که منجر به تب و لرز می‌شوند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین داروهایی که از گیاهان بدست می‌آیند را در ظروف رسی و سفالی نگه داری می‌کنند.

 

خواص رس پخته شده

از گذشته‌های دور مشخص شده است که با استفاده از آجرهای گرم شده درکوره‌ها معالجه بیماری رادیکولیت (التهاب ریشه‌های عصبی نخاع) امکان پذیر است. روش طبیعی برای معالجه بیماری رادیکولیت استفاده از پوست پیاز، افسنتین جنگلی و شاخه و پوست درخت اردج کوبیده شده و افزوده شده به محلول رس می‌ باشد. برای این منظور به مخلوط تهیه شده آب گرم اضافه کرده و بصورت محلول درمی آورند. سپس تنظیف غنی شده با این محلول را بر روی قسمتهایی از بدن که درد می‌کند گذاشته و با پارچه‌ای پشمی‌ می‌بندند.

اهمیت رس ها در زندگی انسان

رس شوینده لباس باستان

در گذشته برای شستشوی لباس‌ها از آب گل آلود (رس‌های محلول در آب) استفاده می‌کردند. بدین گونه که رس خیس شده را به لباس‌های کثیف مالیده و لباس‌ها را با آن شسته سپس با آب معمولی می‌کشیدند. بدین صورت چرک لباس‌ها از بین رفته و لباسها تمیز می‌شدند.

 

رس به عنوان خوراکی

در سرزمین‌های شمالی(قطب شمال) نیز رسها با روش‌ها و قواعد خاصی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اسکیموها(چوک چاها و کوریاک‌ها، مردمانی که در قطب شمال زندگی می‌کنند) رس سفید را به غذاهای خود اضافه کرده و آن را روغن زمین می‌نامند. روغن زمین معمولاً به غذاهای آبدار افزوده می‌شود و امر غذا را برای مدت طولانی سالم نگه داشته و فاسد نمی‌شود. در روسیه نیز از رس‌ها برای استریلیزه کردن شیر استفاده می‌کنند. بدینگونه که به ظرف پر از شیر یک قاشق رس می‌افزایند و بدین ترتیب شیر حتی در هوای گرم نیز تا چند روز فاسد نمی‌شود.

رس، یک آنتی باکتریال قوی

در مصر باستان از رس‌ها برای مومیایی کردن اجساد استفاده می‌کردند. آنها در آن دوران بخوبی می‌دانستند که رس دارای قابلیت بالای آنتی باکتریال است. در ترکیب رس‌ها عنصر رادیواکتیو رادیوم وجود دارد که مواد مضر موجود در بدن را از بین می‌برد. از این نقطه نظر نیز رس‌ها از اهمیت دارویی بالایی برخوردار می‌باشند. در قرون وسطی رس‌ها برای استریلیزه کردن نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای این منظور در داخل نوشیدنی تکه  کوچکی رس می‌انداختند.

رس‌ها در زمان اپیدمی‌ بیماری‌ها، نقش آنتی باکتری دارند. به محض اطلاع از شیوع ‌بیماری‌های مختلف در اردوگاه‌ها و جبهه‌های جنگ، افراد مقداری پودر رس را مصرف می‌نمودند. در کشتی‌ها نیز از رس‌ها به عنوان ویتامین‌هایی برای بدن استفاده می‌کردند.

اهمیت رس ها در زندگی انسان

رس از دیدگاه معنوی

در کلیساها نیز، رس را نه تنها معالجه کننده بیماری‌های بدن، بلکه پاکیزه‌کننده روحی و معنوی انسان‌ها می‌دانستند. این پاکیزگی روحی، هنگامی‌که رس‌ها بصورت پلاستیک (موادی با خاصیت خمیری) مورد استفاده قرار می‌گیرند حاصل می‌گردد. لذا معالجه و درمان با رس‌ها رفته رفته ابعاد بیشتری پیدا کرده است.

 

از دست ندهید:

پدیده عجیب و شوم قمر در عقرب

عکس ها و نقاشی های دیده نشده فریدا کالو

روش صحیح پوست کندن انار+فیلم

مردها هرگز عاشق این زن ها نمی شوند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.