خوراکی های مضر برای کلیه های سنگ ساز

خوراکی های مضر برای کلیه های سنگ ساز

افرادی که کلیه سنگ ساز دارند بهتر است از خوراکی های حاوی کلسیم و اگزالات تا حد امکان خودداری کنند و یا دست کم مصرف این خوراکی های سنگ کلیه ساز را به کمترین میزان برسانند. لیست زیر را با دقت بخوانید و با دقت روی خوراکی های روزانه خود، میزان سنگ سازی کلیه تان را کمتر کنید. دقت کنید که اگر شما تغذیه خود را اصلاح کنید کمتر دچار مشکل سنگ کلیه خواهید شد.

بخوانید : روشهای کمکی خانگی برای دفع سنگ کلیه

اسفناج

اسفناج حاوی اگزالات است وبیشترین سنگ کلیه افراد، دارای ترکیب اگزالاتی است. افرادی که کلیه سنگ ساز دارند بهتر است اسفناج استفاده نکنند یا مصرف آن را به شدت کم کنند.

چای

چای نیز حاوی اگزالات است و مصرف زیاد چای پررنگ به شدت سنگ کلیه ساز است. اگر مشکل سنگ کلیه دارید، مقدار چای روزانه تان را به شدت کم کنید.

لبنیات

لبنیات دارای کلسیم هستند و می توانند درصد زیادی از سنگ کلیه را در افراد ایجاد کنند. افرادی که کلیه سنگ ساز دارند باید روی مقدار لبنی جات مصرفی روزانه خود احتیاط کنند.

نمک

نمک مضرات فراوانی دارد. آنقدری که نمک ضرر دارد و به هر قسمت از بدن ضرر می رساند بهتر است که کلن نمک و هر چیز شوری را مانند پفک و پفیلا و انواع شورهای خانگی و صنعتی، غذاهای کنسروی، انواع گوشت های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس ها و … از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر کلیه سنگ ساز هم دارید که باید بیشتر از سایر افراد روی میزان نمک خوراکی های روزانه تان دقت کنید.

آجیل

انواع آجیل و مغزها دارای اگزالات است و باید با احتیاط مصرف شود. بادام درختی و بادام هندی و گردو و تخمه آفتابگردان و در کل همه مغزهای آجیل می توانند به ساختن سنگ کلیه منجر شوند. اگر کلیه سنگ ساز دارید بهتر است با احتیاط از آجیل استفاده کنید.

بادام زمینی

بادام زمینی جز آجیل محسوب نمی شود و جز بنشن ها محسوب می شود. بادام زمینی سرشار از اگزالات است.

ریواس

ریواس اگزالات زیادی دارد و مصرف آن در افرادی که کلیه سنگ ساز دارند، به ساختن سنگ کلیه های اگزالاتی منجر می شود.

سبوس گندم

سبوس گندم خواص بی شماری دارد. اما به دلیل داشتن ترکیبات اگزالاتی زیاد، برای افرادی که مشکل سنگ کلیه دارند مناسب نیست.

خوراکی هایی که باید با احتیاط و در مقادیر کم مصرف شود:

  • گوشت گاو
  • گوشت مرغ
  • تخم مرغ
  • ماهی و صدف
  • شیر، پنیر توفو و سایر فراورده های لبنی
  • حبوبات و بنشن مانند لوبیا و عدس و …
  • سویا و فراورده های حاوی سویا مانند شیرسویا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.