درباره حساسیت به بادام زمینی چه می دانید؟

درباره حساسیت به بادام زمینی چه می دانید؟

حساسیت به بادام زمینی یک حساسیت دردسرزاست. حتما شما با مزه فوق العاده بادام زمینی یا پسته شامی ساده، شور، طعمدار و نیز کره بادام زمینی آشنا هستید و آن را جز یکی از غذاهای مورد علاقه تان می شمرید. اما باید بدانید که تعداد زیادی از افراد بر روی کره زمین هستند که با بادام زمینی یا همان پسته شامی رابطه خوبی ندارند و از خوردن و لذت بردن از آن محروم هستند.

 

درباره حساسیت به بادام زمینی چه می دانید؟

حساسیت غذایی و عدم تحمل بادام زمینی

بادام زمینی یک نوع بنشن است و زیرزمین رشد می کند. علایم حساسیت به بادام زمینی خطرناک نیستند و این علایم معمولا چند ساعت بیشتر طول نمی کشند. اما به هر حال این دلیل نمی شود که شما این علایم را نادیده بگیرید:

بد حالی

درد معده

جمع شدن معده

نفخ شکم

تهوع

بالا آوردن

اسهال

 

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

درصورتی که به بادام زمینی حساسیت دارید بهتر است در مورد همه مواد غذایی که با بادام زمینی درست شده اند (مانند کره بادام زمینی ) دقت به خرج دهید و مصرف آنها را کنار بگذارید تا از تبعات حساسیت در امان بمانید.

مواد غذایی که می توانید جایگزین بادام زمینی کنید :

زیتون

تخمه کدو

آووکادو

تخمه آفتابگردان

 

تست حساسیت به بادام زمینی

برای سنجش حساسیت فرد به بادام زمینی تستی وجود دارد که بسیار راحت است و حتی می تواند در منزل نیز انجام شود. فقط کافی است با سوزن مخصوص نمونه خون گیری از انگشت انجام شود و نمونه به آزمایشگاه فرستاده شود. در عرض یک هفته جواب آن آماده خواهد بود.

 

راهکار برای افراد حساس به بادام زمینی

بادام زمینی غذای رایجی است و در فراهم کردن بسیاری از غذاها به کار می رود. شما نمی توانید حساسیت خود را نسبت به این ماده غذایی از بین ببرید. تنها راه چاره این است که بسته به میزان حساسیت شما در برابر بادام زمینی از مواد غذایی که در دستور آنها مقدار کم یا زیادی بادام زمینی استفاده شده است، پرهیز نمایید.

اگر حساسیت شما زیاد است باید برچسب تمام مواد غذایی آماده که از فروشگاه ها خریداری می کنید را به دقت بخوانید تا از مقادیر کم بادام زمینی موجود در ماده غذایی آگاه شوید. اگر حساسیت خفیف دارید، باید تلاش کنید تا مقدار دریافتی بادام زمینی در هر وعده غذایی شما کم باشد تا به دردسر نیفتید. اگر به تازگی بدن شما به بادام زمینی واکنش نشان داده است، باید دست کم تا مدتی از خوردن هر ماده دارای بادام زمینی و هم خانواده هایش خودداری کنید.

 

اخطار

مراقب باشید بعضی کودکان ممکن است حساسیت شدیدی به این ماده غذایی نشان بدهند. این حساسیت می تواند به قدری شدید باشد که در عرض نیم ساعت به خفگی و مرگ کودک منجر شود. بنابراین دست کم تا قبل از یک سالگی کودک از دادن بادام زمینی و هر نوع فرآورده دارای بادام زمینی به وی خودداری کنید.

 

از دست ندهید:

همه چیز درباره فاویسم یا حساسیت به باقالا

چگونه نفخ و کولیک نوزاد را بگیریم؟

موثرترین ورزش و رژیم برای کوچک کردن ران و باسن

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

روش محاسبه عدد شانس افراد با علم جفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.