دفع سنگ کلیه با روشهای خانگی؛ کلیه سنگسازها حتما بخوانند

درد کلیه یکی از وحشتناک ترین و درمانده کننده ترین دردهاست و وخامت این درد را کسانی متوجه هستند که خودشان با درد کلیه دست و پنجه نرم کرده اند. گاهی وجود سنگ در کلیه و نیاز به دفع آن در شرایط عدم دسترسی فوری به دارو مانند مسافرت یا … باعث می شود شخص نیاز به درمان های سنتی و خانگی برای کمک به دفع سنگ کلیه اش داشته باشد.

درد کلیه با دوره های درد شدید و پیچش در ناحیه کلیه و اطراف آن شناخته می شود. درد ابتدا در پهلو ها و پشت کمر و پایین دنده ها ایجاد می شود و با ادامه آن به نواحی تناسلی و کشاله ران منتقل می شود. حالت تهوع تجربه می شود و تا زمانی که سنگ دفع نشود این نشانه ها ادامه خواهد داشت.

متاسفانه کلیه سنگ ساز داشتن یک مساله وراثتی است و افرادی که کلیه سنگ ساز دارند به ناچار هر از گاهی سنگ دفع خواهند کرد. این افراد اگردر رژیم غذایی خود، پرهیز داشته باشند و نرمش بدنی مناسبی هم داشته باشند می توانند مدت زمان بیشتری را بدون نیاز به دفع سنگ کلیه سپری کنند.

رژیم های غذایی پرپروتئین حیوانی و مصرف زیاد لبنیات و چای و نمک، نخوردن میوه و سبزی و آب به مقدار کافی، یبوست ادامه دار و بیماری هایی مانند تیروئید می تواند افزایش ریسک سنگ سازی کلیه را به دنبال داشته باشد.

تسکین درد کلیه با روش خانگی

هر روز چند قطره آب لیموترش تازه را در یک لیوان آب ترجیحن تصفیه شده بریزید و بنوشید. تحقیقات نشان داده که نوشیدن هر روزه آب و لیموترش می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ و نیز دفع سریع تر سنگ کلیه کمک کند.

زمانی که درد کلیه را در خود می بینید بلافاصله آب فراوان و اگر آب در دسترس نبود مایعات دیگر بنوشید. به حدی که رنگ ادرار از زرد پررنگ به حالت بیرنگ برسد.

درصورت دسترسی به عرق خارشتر، مقداری از آن را مرتب در آب بریزید و بنوشید تا به دفع سنگ کلیه کمک کند.

همچنین ترکیب عرق خارشتر یا خارخسک و نیز دمنوش کاکل ذرت و یا دمنوش تخم خربزه و نیز دمنوش گزنه یا دمنوش تخم کرفس می تواند به دفع سریعتر سنگ کلیه کمک کند.

ناحیه کلیه و اطراف آن را با روغن کرچک ماساژ دهید. این روش به تسکین کوتاه مدت درد کلیه کمک می کند تا فرد بتواند در فرصت مناسب خود را به بیمارستان برساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.