نکات بسیار مهم در شیردهی مادر به نوزاد

نکات بسیار مهم در شیردهی مادر به نوزاد

 

نکات بسیار مهم در شیردهی مادر به نوزاد

 

یکی از تحولات مهم تغذیه نوزادان در غرب، بازگشت به تغذیه با شیر مادر است. مادران جوان ضمن مراجعه به پزشک و مشورت با آشنایان با تجربه می توانند روش صحیح شیردادن به نوزاد را بیاموزند. با مجله نیکویان همراه باشید و نکات مهم در شیردهی مادر به نوزاد را در مقاله زیر بخوانید:

آموزش و کسب آمادگی

در سه ماهه آخر دوره بارداری بهتر است که در کلاسها و جلسات آموزشی که توسط زایشگاه ها و مراکز پزشکی درباره تغذیه با شیر مادر تشکیل میشود، شرکت نمایید. در این کلاسها ضمن پیدا کردن دوستان جدید، از تجربه مادران موفق نیز استفاده کنید.

در صورت نداشتن دسترسی به چنین کلاسهایی، بهتر است وقت گذاشته و در این مورد مطالعه کنید. یا در گروه های معتبر مرتبط با شیردهی و بارداری در شبکه های اجتماعی عضو شوید و از تجربیات سودمند مادران دیگر استفاده کنید. آموزش نکات ریز شیردهی مانند اینکه مادر باید تمام هاله قهوه ای سینه را در دهان نوزاد قرار دهد تا از زخم شدن نوک سینه اش جلوگیری شود، و مسائل تجربی دیگر به خوبی در این جمع های مادرانه به مادران جوان قابل انتقال است.

 

خلوت کردن مادر با نوزاد

تحقیقات نشان داده اند مادرانی که در چند روز اول پس از زایمان در یک اتاق مجزا و بدون حضور دیگران در کنار نوزاد خود زندگی می کنند، فرصت و آمادگی بهتری برای تغذیه نوزاد به دست می آورند. نوزاد نیز در کنار مادر و در محیطی آرام، آمادگی بیشتری برای گرفتن سینه مادر از خود نشان می دهد. رودربایستی های فرهنگی با فامیل و خانواده و آشنایان را کنار بگذارید. محیط امن و راحتی برای مادر تازه زایمان کرده و نوزادش فراهم کنید.

 

شیر دادن در هنگام نیاز

تعداد دفعات شیر دادن در تولید و ترشح شیر، مهمتر از مدت شیر دادن است. شیر دادن مطابق با تقاضای نوزاد، ترشح شیر را آسان می کند. کمتر دیده شده که در این شیوه سینه مادر دچار عفونت شود. هر زمان که نوزاد شیر می خواهد به او شیر بدهید نه مطابق با جدول زمانبندی.

گرفتن نفخ نوزاد

گرفتن نفخ نوزاد از آن موارد اصلی و ضروری است که اگر مادر جوان و بی تجربه ای چیزی در موردش نداند، گریه های شدید و بی قراری کودک او را مجبور می کند که بالاخره تمام دانش لازم در این مورد را به دست بیاورد. بهتر است مادران باردار در دوران بارداری خود را برای رویارویی با نوزاد و به ویژه طرز شیر دادن به نوزاد و گرفتن نفخ و کولیک نوزاد آماده کنند تا در روزهای اول پس از تولد نوزاد که خود مادر هم ناراحتی های جسمی و روحی خواهدداشت، به طور ناگهانی با بی قراری های نوزادش مواجه نشود.

 

مشورت با پزشک و پرستاران آزموده

بیمارستانها و زایشگاهها معمولا پس از زایمان خدمات مشاوره ای برای مادران جوان ارایه می کنند. این خدمات مخصوص مادرانی است که اولین نوزاد خود را به دنیا آورده اند. شیر دادن به نوزاد تجربه بسیار لذت بخش و شیرینی است. مادرانی که در شیر دادن به فرزند خود دچار مشکل می شوند و از آن لذت نمی برند و یا آن را عملی نمی بینند، بیشتر کسانی هستند که به موقع از این مشورت ها و کلاس ها استفاده نکرده اند.

 

پرهیز از شیر دادن دراتاق شلوغ

شیر دادن را نباید یک روش ساده تغذیه دانست. بلکه هنری است که مادر با آموختن آن می تواند با میل و رغبت به انجام آن بپردازد. یکی از دلایل مهم شکست مادر در امر شیردادن، مشغله و گرفتاری زیاد مادر است که وقت و حوصله کافی برای آنها باقی نمی گذارد. به این مادران باید آموخت که کارهای متفرقه خود را به اعضای دیگر خانواده بسپارند و وقت خود را برای نوزاد آزاد کنند. به ویژه در هفته اول بهتر است وقت خود را صرف کاری کند که از عهده افراد دیگر بر نمی آید: توجه و ابراز عشق مادری به نوزاد!

 

خوابیدن در کنار نوزاد

در هفته های اول پس از تولد، خواب نوزاد در طول شب کامل نیست و چندین بار برای شیر خوردن بیدار می شود. اگر مادر در کنار نوزاد باشد برای هردو شان بهتر و آسانتر است. مادری که در کنار نوزاد خوابیده بلافاصله با گریه نوزاد بیدار شده و او را بغل کرده و به او شیر میدهد. دور بودن نوزاد از مادر صدای اورا دیر به مادر می رساند و نوزاد را مجبور می کند با صدای بلندتری گریه کند. این ممکن است برای اعضای دیگر خانواده نیز ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. پس بهتر است مادر و نوزاد در ماههای اولیه تولد نوزاد در کنار هم بخوابند.

 

 

حتما بخوانید:

افسردگی مادر پس از زایمان

چگونه نفخ و کولیک نوزاد را بگیریم؟

چگونه یبوست نوزاد یا کودک نوپا را درمان کنیم؟

غذاهای مفید و مضر برای یبوست کودکان

انواع بازی های کودکانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.