تناسب اندام, کودکان, ورزشی

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

قد کودک چگونه تعیین می شود

برخلاف شایعات رایج، قد نهایی کودک همیشه میانگین قد پدر و مادر نیست. بلکه ممکن است کودک ژن قد خود را تنها از پدر یا مادر خود ارث ببرد. مثلا ممکن است کودکی با داشتن پدری قد بلند و مادری قدکوتاه، کاملا قد بلند باشد. در حقیقت، ژنتیک ،نقش اصلی در تعیین قد کودک را بازی می کند. اما تغذیه کودک نیز می تواند در محدوده چند سانت افزایش یا کاهش قد را برای کودک ایجاد کند.

دلایل کوتاهی قد

طبق نمودارهای جهانی ، رشد کودک بعد از اولین سال زندگی کند می شود. اما پدر و مادر همواره باید رشد قد کودک را تحت نظر داشته باشند  تا در صورت وجود هر گونه مشکلی، به سرعت اقدام کنند تا کار از کار نگذرد.

عامل تعیین کننده رشد کودک، همان ژنتیک و شانس است. اما اثر برخی عوامل جنبی ممکن است از اثر ژنتیک بیشتر شود. برای مثال در دختران بسته شدن زودهنگام صفحه رشد به دلیل بلوغ زودرس می تواند به کوتاهی قد آنها منجر شود.

مقابله با کوتاهی قد

بلوغ زودرس دختران، با مراجعه به پزشک و هورمون درمانی، قابل تعویق است. برای افراد به شدت کوتاه قد نیز می توان در صورت اقدام به موقع، از تزریق هورمون رشد برای افزایش قد استفاده کرد.

پیروی از رژیم غذایی کامل، سالم و متنوع و نیز انجام بازی ها و حرکات ورزشی و انجام ورزش هایی مانند بسکتبال برای افزایش قد مفید بوده و می تواند تا حدی به افزایش قد کودکان کمک نماید.

ورزش های مناسب برای افزایش قد کدامند؟

والیبال

بازی والیبال برای نوجوانان بسیار جذاب و مسرت بخش است. این ورزش نیز همانند بسکتبال، قادر است با کشش به بلندتر کردن قد نوجوانان کمک کند. نوجوانانی که والیبال حرفه ای بازی می کنند، به بلندترین قد ممکن در محدوده تعیین شده توسط ژنتیک خود می رسند. البته اگر تغذیه مناسبی نیز داشته و مقدار کلسیم لازم را نیز دریافت نمایند.

 

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

بسکتبال

بازی بسکتبال نیز برای افزایش قد تاثیری حیرت انگیز دارد. به ویژه برای نوجوانان که در حال بیشترین و سریعترین رشد خود هستند. این ورزش به ستون فقرات کمک میکند تا کشیده شوند. تمرکز بر بازی بسکتبال در دوره کودکی و نوجوانی راه خوبی برای رسیدن به قدی بلند است. حتما بخوانید: چرا فرزندانمان باید بسکتبال بازی کنند؟

 

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

شنا

هر ورزش یا فعالیتی که کشش در عضلات و استخوانها ایجاد کند، عامل محرکی برای رشد قدی کودکان است. شنا خود تمرینی کششی عالی برای ستون فقرات می باشد. نوجوانانی که در دوره قبل از بلوغ، شنا می کنند، دارای قدی بلند خواهند بود. شناکردن همچنین به کشیدگی ماهیچه ها در تمامی بدن کمک می کند که باعث می شود هورمون رشد بیشتری آزاد شده و فرد قد بلندتر شود.

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

بالا کشیدن بدن pull up با استفاده از میله بارفیکس

حتما از دوران کودکی خود به یاد دارید که با این میله جادویی ورزش یا تاب بازی می کردید. در واق میله بارفیکس می تواند به دلیل ایجاد کشش که منجر به رشد استخوانی می شود، به افزایش قد کمک کند. این فعالیت به راست و کشیده شدن ستون فقرات کمک میکند. کودکتان بازی کنید و از او بخواهید هر روز ۱۵ دقیقه با این میله بازی کند و خود را بالا بکشد. این کار تقویت عضلات و سوزاندن کالری اضافی را نیز به همراه دارد.

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

ورزش های کششی

انجام تمامی تمرین های ساده کششی می تواند باعث افزایش رشد کودک شما شود. برای مثال از کودک خود بخواهید پشت به دیوار بایستد و روی انگشتان پای خود بلند شود و به اصطلاح “پابلندی ” کند. سپس از او بخواهید تا حد امکان دست هایش را بالا ببرد و تا هر زمان که می تواند، در این حالت تعادل خود را حفظ کند. یا دست ها را به پاها قفل کند و وضعیت لاک پشت را اجرا کند.

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

یوگا

حرکات کششی یوگا عامل محرک خوبی برای رشد استخوانهای ستون فقرات هستند. اگر کودک یا نوجوان شما به یوگا علاقه نشان می دهد فرصت خوبی است که از آموزش های یوگا بهره ببرد. این کار علاوه بر کمک به بلندی قد او، در فرونشاندن هیجانات دوره نوجوانی و تقویت اراده نیز موثر است.این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

ژیمناستیک

ورزش ژیمناستیک مانند سایر ورزش‌های پرشی، تنها بعد از سن ۹ سالگی برای کودکان مناسب است. زیرا پرش‌های موجود در این ورزش و ورزش‌هایی مشابه، در سن پایین‌ تر می‌تواند به صفحه رشد استخوانی فشار آورده و باعث بسته شدن زودهنگام محل‌های رشد استخوانی شود و سبب شود کودکان کوتاه‌ قد و عضلانی شوند.

 

 

این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 

 

Related Posts

5 thoughts on “این ورزش ها قد فرزند شما را بلند می کند

 1. sahand گفت:

  ممنون از شما. مطالب بسیار مفیدی بود

 2. Alireza گفت:

  سلام آیا بارفیکس در۱۷ سالگی تاثیر داره

  1. admin3 nikooyan گفت:

   درود، بستگی داره که صفحه رشد فرد بسته شده باشه یا خیر. معمولا صفحه رشد پسران دیرتر بسته میشه و در سن هفده هم ممکنه بارفیکس تاثیر خوبی داشته باشه. در دختران احتمال باز بودن صفحه رشد تا هفده سالگی خیلی کمتره

 3. ناشناس گفت:

  بسیار خوب تشکر فراوان از شما 🙏🙏

 4. عرفان گفت:

  سلام من ۱۴سالمه قدم۱۶۸میخام تا ۱۸۰برسم ایا با ورزش و تغذیه خوب به قد مورد نظر میرسم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.