بارداری و زایمان, بچه داری, سلامت, کودکان

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

یک سال اول زندگی نوزاد به چشم برهم زدنی می‌گذرد. معمولا آنقدر سر پدر و مادر شلوغ است که یادشان می‌رود بعضی کارها را انجام دهند و از انجام آن لذت ببرند.

اگر کودک زیر یک سال دارید کارهای زیر را فراموش نکنید. چون بعد از یک سالگی ممکن است حسرت برخی چیزها به دلتان بماند. از لحظه لحظه حضور فرزندتان لذت ببرید و وجودش را قدر بدانید.

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

با نوزادتان آب بازی کنید

شاید یکی از بهترین لذت‌ های زندگی این باشد که با نوزادی آب بازی کنید. این فرصت معمولن با فرزند خودتان دست خواهد داد. بنابراین تا نوزادتان کوچک است از فرصت استفاده کنید. هر بار حمام با نوزادتان را به یک تجربه لذت بخش آب بازی تبدیل کنید. اسباب بازی های مخصوص حمام تهیه کنید. خودتان هم بچه شوید و از حمام با کودکتان لذت ببرید.

نوزادتان را حسابی بو کنید

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

خیلی از پدر و مادرها آرزو می‌کنند روشی وجود داشت که می‌توانستند بوی خوب نوزادشان را برای همیشه نگه دارند. هر چند سرتان حسابی شلوغ است و شاید با ورود نوزادتان وقت نوشیدن یک چای بدون دغدغه را هم نداشته باشید. اما در هر فرصتی او را بغل کنید و از بوی خوبش لذت ببرید. وگرنه ناگهان به خودتان می آیید و می بینید که نوزادتان بزرگ شده و بوی خوش نوزادی اش از بین رفته است.

طبیعت گردی با کودکتان را فراموش نکنید

وقتی کودک چند ماهه می شود، وزنش زیاد می شود و شاید بغل کردنش برای مادر هم سخت شود. کالسکه به کمک شما می آید. وقتی هوا خوب است کالسکه را مرتب کنید و با فرزندتان به پارک و گردش و هواخوری بروید. پای نوزاد را روی چمن ها بگذارید و در عین مراقبت از کودک، به او اجازه شناخت تدریجی طبیعت را بدهید.

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

برای کودکتان شکلک دربیاورید

از زیباترین تجربه‌ها با کودکان ، شکلک درآوردن برای آنها و دیدن واکنش‌هایشان است. کودکتان را بغل بگیرید، جلوی آینه بایستید و شکلک‌های خنده‌ دار دربیاورید. یا او را روی زمین بگذارید و با استفاده از یک پارچه یا پتوی کوچک با او دالی موشه بازی کنید. حتمن از شنیدن خنده هایش غرق لذت خواهید شد.

لباس‌های بامزه تنش کنید

شاید باورش سخت باشد. اما خیلی زود بچه شما بزرگتر خواهد شد و دیگر به این سادگی ها به شما اجازه انتخاب لباسش را نخواهد داد. بهتر است تا یک سالش نشده فرصت را قدر بدانید و هر لباس بامزه ای که می پسندید تنش کنید. با لباس های بامزه اش عکس بیندازید و مهمانی و گردش و پیک نیک بروید. ست های مادر و دختری یا مادر و پسری تهیه کنید و بپوشید و لذت ببرید.

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

تا می توانید بغلش کنید و از لوس شدنش نترسید

درست است که ممکن است تخت اختصاصی برایش تهیه کرده باشید. اما او را از آغوش مادرانه و پدرانه خودتان محروم نکنید. به خصوص تا قبل از یک سالگی اش او را بغل کنید. و سعی کنید در آغوش خودتان بخوابانید. بعد از مدتی دلتنگ دیدن به خواب رفتن او در نوزادی خواهید شد.

اتفاقات یک سال اول زندگی کودک را ثبت کنید

بد نیست کودک را هر ماه به آتلیه ببرید و عکس بگیرید. اما اگر نمی خواهید هزینه بالایی بابت آتلیه بپردازید دست کم یک دفتر یا آلبوم تهیه کنید. و در آن زمان وقوع اتفاقات مهم کودک مانند رویش دندانها و تاریخ اولین غلت زدن و اولین بار چهار دست و پا رفتن و ایستادنش را ثبت کنید. ثبت این اتفاقات معمولا در شلوغی و شب بیداری‌های نگهداری از نوزاد فراموش می‌شود و بعدها به خاطر آوردن تاریخش، به سختی امکان دارد.

هر لحظه ای که می توانید را ثبت کنید

تا قبل از یک سالگی کودکتان این فرصتها را از دست ندهید

عکس گرفتن از بچه‌ ها لحظه های زندگیشان را ثابت می کنید. کودک خیلی زود بزرگ می شود. و ناگهان می بیند آنقدر که دلتان می خواهد از او عکس و فیلم ندارید. از حمام رفتن و بازی کردن و خوابیدن و خلاصه هر حرکت نوزادتان که دوست دارید عکس و فیلم بگیرید. نیازی نیست آنها را در شبکه های اجتماعی با دیگران تقسیم کنید. بهتر است برای خودتان در لپ تاپ پوشه ای بسازید و خاطرات زیر یک سال فرزندتان را در آن ثبت کنید.

دوباره بچه شوید و با کودک زیر یک سالتان روی زمین بازی کنید

عشق به فرزند با وقت گذراندن با او نسبت دارد. برای اینکه رابطه تان با او قویتر شود کنار او روی زمین بنشینید و با او بازی کنید. کم کردن ارتفاعتان دنیای شما و فرزندتان را به هم نزدیکتر از همیشه می‌کند. و امکان بامزه‌ تر شدن و لذت بخش شدن بازی‌هایتان را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.