ده رابطه اشتباه که سرانجامی نخواهند داشت

ده رابطه اشتباه که سرانجامی نخواهند داشت

ده رابطه اشتباه که سرانجامی نخواهند داشت، از دیدگاه باربارا دی آنجلیس روانشناس مشهور آمریکایی طبقه بندی و معرفی شده است:

ده رابطه اشتباه که سرانجامی نخواهند داشت

 

۱- رابطه ای که در آن بیش از آنچه به شما عشق می ورزند، عشق می ورزید. در این رابطه هنگامی که فقط یکی از طرفین در اکثر اوقات از لحاظ روحی تعقیب کننده و دیگری تعقیب شونده میباشد. سالم نبودن و از تعادل خارج شده و محکوم به شکست خواهد شد.

۲- رابطه که در آن بیش از آنچه که شما عشق می ورزید، به شما عشق بورزند. در چنین رابطه ای که قلبتان را به طور کامل در طبق اخلاص نگذاشته اید, نیز هیچ گاه احساس رضایت نخواهید داشت.

۳- رابطه ای که در آن شیفته توانایی های بالقوه نامزد یا همسر خود می باشید. داشتن یک رابطه سالم با همسرتان به معنی عشق ورزیدن به او به خاطر کسی که هست، می باشد. نه عشق ورزیدن به او علی رغم کسی که هست و یا به امید کسی خواهد بود.

۴- رابطه ای که در آن ماموریت نجات همسرتان را به عهده دارید. معتادین به نجات دیگران نه از آن رو که با همسرشان تفاهم دارند، بلکه به این دلیل که احساس می کنند مجبورند به او کمک کنند، به روابط وارد می شوند. کسانی که ماموریت نجات دیگران را به عهده دارند، غالبا حس ترحم را با عشق اشتباه می گیرند. اگر درگیر چنین رابطه ای شدید بدانید کسی که بیشتر از همه نیاز به کمک دارد خود شما هستید نه همسرتان.

۵- رابطه که در آن به نامزد یا همسرتان به عنوان یک الگو و آموزگار چشم دوخته اید. وقتی عاشق کسی می شوید که الگوی شماست، مشکل است رابطه ای طبیعی داشته باشید. ممکن است رفتار یا گفتارهایتان به گونه ای باشد که گویی برابرید، اما ذهنتان برای او مرتبه و مقام افزوده ای قائل باشید که این به نوبه خود هر گونه احساس اختیار و قدرت را از شما سلب می کند.

۶- رابطه ای که در آن به دلایل بیرونی شیفته نامزد یا همسر خود شده اید. هر گاه شیفته یک ویژگی شخصیتی در ابعاد و صورت های مختلف کسی شدید از خود بپرسید اگر این فرد ویژگی را نداشت آیا همچنان برایم جذاب بود و می خواستم با او ازدواج کنم؟ برای مثال ممکن است موهای مشکی بلند یا چشمان زیبا یا هیکل جذاب طرف مقابل شما را فریب بدهد و نتوانید از ارتباط با او چشم پوشی کنید.

۷- رابطه می تواند بسیار فریبنده باشد، مخصوصا همگامی که همان یک زمینه ای که در آن تفاهم برخوردار هستید برای شما اهمیت زیادی داشته باشد و به راحتی آن را با پیوندی عاشقانه و قوی اشتباه بگیرید. مثلا شخصی را می بینید که همچون خود شما به دوچرخه سواری علاقمند است و شما گمان می کنید که این نقطه مشترکی می تواند شما دو نفر را برای همیشه در کنار هم نگه دارد.

۸- رابطه ای که در آن نامزد , همسر را از روی سرکشی و عصیان انتخاب می کنید.گاهی افراد کسانی را برای ازدواج انتخاب می کنند که خصوصیات شخصیتی آنها در تضاد کامل با آنچه که مورد نظر والدینشان می باشد. در این صورت این امکان وجود دارد که از رابطه خود به عنوان روشی به منظور سرپیچی وعصیان در مقابل والدین خود استفاده می کنید, نه از آن روکه فرد مناسب را یافته اید. مثلا ممکن است خانواده شما افرادی تحصیل کرده و چارچوب دار و فرهنگی باشند و شما به عنوان عصیان فردی هنجارشکن با خالکوبی های فراوان بر روی بدن را انتخاب کرده باشید. باید بدانید که این رابطه حقیقی نیست و فقط برای ابراز وجود و بیان سرکشی و عصیان شما نسبت به والدینتان است.

۹- رابطه ای که در آن نامزد یا همسر را به عنوان عکس العملی در قبال نامزد یا همسر قبلی خود انتخاب کرده اید.در این رابطه شما فردی را انتخاب می کنید که در او فقط به دنبال آن دسته از ویژگی هایی هستید که رابطه قبلی تان فاقد آنها بوده است.

۱۰- رابطه ای که در آن نامزد , همسرتان از نظر روحی و عاطفی در دسترس شما نیست. این نوع رابطه روابطی را در بر می گیرد که نامزد یا همسر از نظر عاطفی و روانی با کسی دیگر درگیر است و به طور کامل نتوانسته است درگیری عاطفی خود را با شخصی سوم حل کند. برای مثال همسر قبلی یا دوست دختر یا دوست پسر قبلی او ممکن است همواره مزاحم ارتباط و زندگی شما باشند و نگذارند رابطه شما به طور طبیعی جلو برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.