روش نگهداری از لاک پشت در خانه

بسیاری از بچه ها علاقه به نگهداری حیوانات در خانه دارند و بزرگترها هم بدشان نمی آید بتوانند از حیوانی در منزل نگه داری کنند و مسئولیت پذیری را نیز به کودکان بیاموزند. اما خیلی از آپارتمانها اجازه نگهداری سگ و گربه را به ساکنان خود نمی دهند. به علاوه نگهداری از سگ و گربه بسیار سخت و هزینه بر و وقت گیر است و خیلی از اوقات باید مانند یک بچه برایشان وقت گذاشت و هزینه کرد.

روش نگهداری از لاک پشت در خانه

اما نگهداری از حیوانی مانند لاک پشت بسیار تمیز و بی سرو صدا و دوست داشتنی است. این لاک پشت های بی آزار سرشان در لاک خودشان است و زندگی خود را می گذرانند. اگر علاقمند به نگهداری لاک پشتی در منزل هستید یا می خواهید لاک پشتی خریداری کنید مقاله زیر را در مجله اینترنتی نیکویان از دست ندهید.

لاک پشت عمری طولانی دارد و اگر شرایط زندگی مناسبی داشته باشد به راحتی تا صد سال و بیشتر هم عمر می کند. لاک پشت باید به خواب زمستانی برود و برای این منظور باید هشت روز قبل، از خوردن خودداری کند تا شکمش خالی باشد و بتواند به خواب طولانی برود. اما اگر بچه کوچکی دارید که تا آخرین دقیقه می خواهد به لاک پشت غذا بدهد و یا جای خواب مناسبی برای لاک پشت خود فراهم نکرده اید بدانید که لاک پشت اذیت شده و عمرش کوتاه خواهد شد. اینگونه نیست که لاک پشت چون با شما در آپارتمان زندگی می کند بتواند خود را آپدیت کرده و از خواب زمستانی اش چشم بپوشد. لاک پشت به طور طبیعی باید زمستان بخوابد و بهتر است این را در نظر داشته باشید.

روش نگهداری از لاک پشت در خانه

لاک پشت برای خواب به محلی با دمای ۵ تا ۸ درجه سانتی گراد نیاز دارد. سرما و رطوبت بیش از حد باعث بیماری لاک پشت می شود.

لاک پشت برای داشتن عمر طولانی نیاز به غذاهای متنوع و غنی از ویتامین دارد. غذای مورد علاقه لاک پشت کاهو است. هر چند سایر سبزیجات را نیز مصرف می کندو غذای لاک پشت باید شسته و تمیز باشد و می بایست لاک پشت را از سبزیجاتی که احتمال آلودگی آنها با سموم آفت کش می رود تغذیه نکنید.


بهتر است لاک پشت را در فضای بزرگ قرار دهید تا حس اسارت نداشته باشد. هرگز لاک پشت را در قوطی کوچک یا کارتن کفش نگه ندارید چون خیلی زود از بین خواهد رفت.


رها کردن لاک پشت در باغ این مشکل را دارد که ممکن است در اندک زمانی، لاک پشت ناپدید شده یا از سوراخی فرار کند. در هنگام شروع فصل پائیز، لاک پشت می باید در مکانی مهار شود، چون به خواب زمستانی فرو خواهد رفت.
برای این منظور چنانچه قسمتی از باغ یا حیاط سیم کشی و محصورگردد بهتر است. گلخانه نیز مکان بسیار مناسبی برای نگهداری این حیوان است.
اگر برای مدتی لاک پشت را درجای خاصی از باغ غذا دهید حیوان به زودی عادت کرده وهر روز برای گرفتن غذا به همان جا مراجعه می کند. غذاهای مختلف ومتنوعی باید به این حیوان داده شود. از جمله گیاهان و سبزیها مانند کاهو، کرفس، کلم، گوجه فرنگی و غیره . آب آشامیدنی نیز نباید فراموش گردد.

لاک پشت اسباب بازی نیست و اگر مسئولیت نگهداری این حیوان را در منزل به عهده می گیرید می بایست قبل از خرید، اطلاعاتی در مورد طرز نگهداری و حفاظت آن در برابر بیماری ها و مرگ کسب کنید تا بتوانید به خوبی از لاک پشت نگه داری کنید و عمری طولانی برایش رقم بزنید.

روش نگهداری از لاک پشت در خانه

اجداد لاک پشت ها دردوره ای که دایناسورها زندگی کرده اند، یعنی ۹۰میلیون سال قبل می زیسته اند و این حیوانات به خاطر سرسختی و مقاوم بودنشان و نیز سازگاری بسیار بالا در سالهای طولانی حیات بقا یافته اند.
لاک پشت های ماده هنگامی که به سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی می رسند تخمگذاری را شروع می کنند. بین هر دو دوره تخمگذاری معمولا۲ تا ۴ سال فاصله وجود دارد. اما ماده تا سنین ۱۰۰ ۷۰سالگی قابلیت تولید مثل را دارا است . جالب این است که معمولا ماده ها به همان محلی که به دنیا آمده اند برای تخمگذاری باز میگردند.


وزن متوسط لاک پشت های تخمگذاربه بیش از ۱۳۵ کیلو می رسد و متوسط طول آنها یک متر یا بیشتر است. آنها در هر دوره تخمگذاری حدود۱۱۰تخم میگذارند پس از تخمگذاری حدود ۵۵ روز بعد تخمها تبدیل به نوزاد میشود. اصولا خزندگان از جمله لاک پشتها از تمیز ترین حیوانات به شمار می آیند. زیرا هیچگونه بوی نا مطبوعی ندارند. لاک پشت ها ممکن است به علت تمایلی که به گیاهان و سبزیجات نشان می دهند گلهای باغچه ویا گلخانه را از بین ببرند. ولی به هر حال توصیه می شود که آنها در فضای آزاد مثل باغچه ها نگهداری شوند. ولی غذایشان از منابع دیگری تامین گردد.

اگر لاک پشت بصورت آزادانه نگهداری میشود یک گودال کوچک که بتواند به راحتی در آن وارد و خارج شود مناسب است. طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به راحتی شدنی است. ابتدا لاک پشت را بصورت وارونه در دست بگیرید و به پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل ومحدب است ولی لاک زیر شکم ماده ها پهن میباشد.

لاک پشت ماده پس از جفتگیری با دو پای عقبی خود که دارای ناخن های قوی هستند زمین را می کند وتخم ها را در عمق ۱۲ سانتی متری آن میگذارد. سپس با دقت خاکها را سر جای خود ریخته و زمین را مسطح می کند. به طوریکه محال است کسی بتواند به وجود آنها پی ببرد. معمولا نوزادان از ۴ تا ۸ هفته بعد سر از تخم در می آورند. آنها را باید درون یک محفظه قرار داد و یک فنجان آب نیز در کنار آنها گذاشت. هر روز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.