روش های حرفه ای دم کردن قهوه در خانه، عشاق قهوه بخوانند

روش های حرفه ای دم کردن قهوه در خانه، عشاق قهوه بخوانند

 

دم کردن قهوه نیاز به آموزش روشهای خاص و حرفه ای دارد که با خواندن مقاله زیر در مجله اینترنتی نیکویان می توانید این روشها را بیاموزید. قهوه را به راحتی در منزل دم کنید و نوش جان کنید و لذت ببرید.

خیلی ها قهوه را بی کیفیت دم می کنند و باعث می شود قهوه شان طعم دودی یا مزه آب بدهد و خلاصه مزه قهوه واقعی که باید بدهد را نمی دهد و چندانکه باید و شاید لذتبخش نیست.

دم کردن قهوه به روش قهوه خورهای حرفه ای 

خودتان قهوه را آسیاب کنید

دقت کنید که تفت دادن مناسب قهوه، اثر زیادی روی طعم قهوه نهایی خواهد داشت. اما شما معمولا دانه قهوه را آماده می خرید و یا از پودر قهوه استفاده می کنید. بنابراین تمرکز این مقاله روی نحوه دم کردن قهوه است. ما به شما توصیه می کنیم که اگر دوستدار قهوه هستید حتمن یک آسیاب قهوه برای خود بخرید و همیشه خودتان قهوه را آسیاب کرده و سپس دم کنید تا عطر و طعم واقعی قهوه را بفهمید. زیرا قهوه پس از آسیاب شدن، نهایتن تا ۱۵ دقیقه عطر و طعم خوش خود را نگه می دارد و پس از آن حتی در ظروف تیره و دربسته نیزعطر قهوه کم خواهد شد.

اندازه دانه های قهوه پس از آسیاب شدن بسیار مهم و حساس است. دانه ها باید به قدری ریز شده باشند که آب بتواند به سرعت در آنها نفوذ کند و عطر و طعم دانه ها را بیرون بکشد و وارد آب کند. برای تهیه اسپرسو که بسیار سریع تهیه می شود دانه های قهوه ریزتر می شوند. اما برای دم کردن قهوه با قهوه جوش یا فرنچ پرس یا قهوه جوش دستی می توانید از دانه های بزرگتر آسیاب شده استفاده کنید.

بهترین نوع آسیاب، آسیاب برقی آنهم از مدلی است که بتوان سایز پودر قهوه را انتخاب کرد. آسیاب های مته ای بار بهترین پودر قهوه را به شما ارائه می دهند.

نسبت ایده آل آب و قهوه

قهوه را می توانید بسته به انتخاب خودتان با استفاده از قهوه ساز، فرنچ پرس یا همان کافی پلانجر، قهوه جوش های دسته دارد یا شیمکس و … دم کنید. اما نسبت آب و قهوه باید چقدر باشد؟

دستورالعمل های حرفه ای و استاندارد تهیه قهوه به ما می گویند که نسبت مناسب قهوه و آب، ۵۵ تا ۶۰ گرم قهوه به ۱ لیتر آب یا ۱ گرم قهوه در ۱۶ میلی لیتر آب می باشد. یعنی به ازای هر گرم قهوه ۱۶ برابر آب استفاده کنید. به این صورت هر قاشق غذاخوری قهوه را با یک لیوان متوسط آب می تواند دم کرد. اما اگر قهوه غلیظ تر می خواهید یا دوست دارید قهوه تان رقیقتر باشد می توانید کمی این نسبت را تغییر دهید.

آشنایی با چرخه استخراج کافئین برای دم کردن قهوه

زمانی که قهوه دم می کشد عصاره های مختلف از دانه های آن استخراج می شود و بنابراین بسیار مهم است که قهوه را به اندازه لازم دم کنید. اولین طعمی که از قهوه استخراج می شود طعم اسیدی است. زیرا آب ابتدا اسید را حل می کند. سپس عطر قهوه و سپس طعم شکر، وانیل، شکلاتی، کاراملی و آجیلی استخراج می شوند. در انتها نیز مواد کمتر محلول مانند طعم های چوب و تنباکو و مالت استخراج می شوند. این ترتیب نشان می دهد که وقتی زمان دم کردن قهوه کم باشد طعم قوی تر و تلخی کمتر به دست خواهد آمد.

دمای لازم برای دم کردن قهوه به شکل حرفه ای

درجه حرارت مناسب دم کردن قهوه باید ۹۲ تا ۹۶ درجه سانتیگراد باشد. دمای کمتر منجر به ترش شدن و استخراج کمتر عصاره قهوه خواهد شد و دمای بالاتر منجر به تلخ شدن بیش از حد عصاره قهوه می شود.

بهترین راهکار این است که آب را به جوش آورید. سپس ۲۰ تا ۳۰ ثانیه از روی حرارت بردارید تا کمی سرد شود و به دمای مطلوب برسد. استفاده از آب در حال جوش فقط باعث تلخ شدن قهوه خواهد شد و آب سرد نیز طعم قهوه را استخراج نمی کند و قهوه بی عطر و طعمی خواهید داشت.

استفاده از فرنچ پرس French Press برای دم کردن قهوه

فرنچ پرس یا کافی پلانجر هم برای ساخت کف شیر و هم برای دم کردن قهوه، روشی عالی، سنتی و کم هزینه است. طعم قهوه به دست آمده با فرنچ پس عالی است. برای دم کردن قهوه با فرنچ پرس کافی است آب را جوش بیاورید و قهوه را در فرنچ پرس ریخته و آب را روی آ بریزید. پس از ۳ – ۵ دقیقه فیلتر کافی پلانجر را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله ها جدا شوند و قهوه را در لیوان سرو بریزید. دقت کنید که قهوه بیش از ۴ -۵ دقیقه در کافی پلانجر باقی نماند که طعم تلخی اش بیشتر نشود.

هر سوالی در مورد دم کردن قهوه دارید از ما بپرسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.