بچه داری, سلامت

مهارت نه گفتن به کودک را بیاموزید

مهارت نه گفتن به کودک را بیاموزید

حتما تجربه کرده اید که” نه گفتن” بیش از اندازه به کودکان، باعث می شود این کلمه اثر بخشی خود را از دست بدهد. بنابراین لازم است پدر و مادرها روش های دیگر “نه گفتن” به کودکان را بیاموزند. با نیکویان همراه باشید:

 

مهارت نه گفتن به کودک را بیاموزید

دلیل مخالفت تان را توضیح دهید

بهتر است که علت نه گفتن را به فرزندان خود توضیح دهید. هرچند ممگن گمان کنید کودک به طور کامل، متوجه منظور شما نمی شود و دلایل  را درک نمی کند، اما نباید فراموش کنند که این امر در تربیت کودک لازم است. معمولا درک چنین دلیل هایی از سوی کودکان مدتی طول خواهد کشید، اما با گذشت زمان همین صحبت ها، اثر بخش خواهد بود و کودک نیز به تدریج می آموزد که برای هر تصمیمی باید دلیل منطقی وجود داشته باشد.

 

پیشنهاد جایگزین بدهید

برخی کودکان نمی توانند کاری را که در حال انجام آن هستند، متوقف کنند زیرا نمی دانند پس از آن باید به چه کاری مشغول شوند. این پدر و مادر هستند که باید با دادن پیشنهادات جذاب جایگزین به کودک کمک کنند تا ذهنش به سمت دیگری کشیده شود. در بیشتر موارد، تا زمانی که کودک به کار جدید نپردازد، نمی تواند از کار قبلی خود دست بکشد.

 

جدی و با محبت نه بگویید

پدر و مادر باید از کودکی، حد و مرزها را برای فرزندان شان تعیین کنند. پدر و مادرها باید از همان دوران نوپایی فرزندانشان به طور مستقیم به آن ها نه بگویند و گاهی با بیان جملاتی به آن ها دستور هم بدهند. اگر مادران در مواقع مناسب به طور جدی، محکم و با محبت به فرزندانشان نه بگویند و با آن ها مخالفت کنند، هیچ گونه آسیبی به شخصیت آن ها وارد نمی شود و آن ها به مرور زمان با این محدودیت ها آشنا خواهند شد و به آن ها عادت خواهند کرد.

 

در نه گفتن تعادل داشته باشید

بچه هایی که هرگز نه نشنیده باشند، لوس و از خود راضی می شوند و انتظار دارند همیشه همه انسان های اطرافشان مطابق میل آنها رفتار کنند و بنابراین بیشترشان در بزرگسالی دچار مشکل خواهند شد. بنابراین والدین باید به کودکان بیاموزند که هر جایی قوانینی دارد که نیاز است به آن ها احترام بگذارند. هرچند همیشه هم نباید با خواسته های فرزندان مخالفت شود. زیرا در این صورت نیز ممکن است کودک دچار سرخوردگی و ناامیدی شوند.

 

با حالت چهره خود نه بگویید

کودکان معمولا مفهوم کلمه نه را از حالت چهره والدین شان می فهمند پس والدین می توانند به جای استفاده از کلمه نه، تنها حالت چهره شان را تغییر دهند و به طور مثال، اخم کنند. والدین فراموش نکنند که تغییر حالت چهره، بسیار تاثیرگذارتر از مخالفت های کلامی است.

 

به کودک فرصت انتخاب بدهید

هنگامی که کودک درون اتاق به توپ بازی مشغول است، والدین می‌توانند به جای گفتن این که «نه، در اتاق توپ بازی ممنوع است» بگویند «در اتاق فقط توپ را قل بده و وقتی بیرون رفتی، آن را پرتاب کن». با بیان این جملات کودکان احساس می کنند که روی شرایط موجود کنترل دارند و می توانند بین بیرون و داخل خانه جایی را برای بازی انتخاب کنند.

 

کودکتان را از پیش با نه آشنا کنید

اگر احساس می کنید که فرزندتان در موقعیتی قرار گرفته است که باید به او نه بگویید، از قبل او را آماده شنیدن نه کنید.مثلا اگر می‌خواهید با فرزندتان به مغازه اسباب بازی فروشی بروید و برای دوستش کادوی تولد بخرید و می دانید با درخواست های مکرر او در مغازه مواجه خواهید شد پس از قبل، او را آماده شنیدن نه کنید. به جای این که مرتب در مغازه بگویید: «نه، این اسباب بازی را برای تو نمی خرم» بهتر است قبل از آن که وارد مغازه شوید، به او بگویید « امروز می خواهیم برای دوستت اسباب بازی بخریم، نه برای تو». بنابراین فرزندتان با آمادگی بیشتری برای شنیدن نه، با شما وارد مغازه خواهد شد.

 

خواسته هایش را نامعقول جلوه ندهید

البته گاهی خواسته فرزندان معقول است، اما والدین به دلایل مختلف توان پاسخگویی به آن را ندارند. در این حالت بعضی والدین سعی می کنند، صورت مسئله را پاک کنند و خواسته فرزندشان را نامعقول و غیرموجه جلوه دهند. این بدترین شیوه برخورد است و فرزند نیز این موضوع را متوجه می شود و این برخورد، باعث پیچیده شدن مسئله می شود.

در این حالت، والدین باید دلیل برآورده نکردن خواسته فرزندشان را نیز برایش توضیح دهند. وقتی پدر و مادری توانایی برآورده کردن نیاز فرزند خود را ندارند، باید رفتاری همدلانه با او داشته باشند. ممکن است وضعیت مالی خانواده مناسب نباشد، فرزند را باید با این شرایط آشنا کرد و همراهی اش را به دست آورد. والدین نباید خودشان را نسبت به خواسته‌های فرزندان شان بی تفاوت نشان دهند. وقتی فرزند احساس کند پدر و مادرش برای خواسته های او ارزش قائل هستند، آرامش و احساس اطمینان بیشتری خواهد داشت.

 

نظرتان را سریع عوض نکنید

بعضی بچه ها به هیچ عنوان زیر بار صحبت های والدین نمی روند و آن قدر خواسته خود را تکرار می کنند تا والدین شان خسته شوند و بله را بگویند. این روش اصلا صحیح نیست. اگر هم می خواهید نظر او را بپذیرید، ابتدا سعی کنید با او در آن مورد صحبت کنید. سپس اگر فکر کردید واقعا حق با اوست، بهتر است منطقی عمل کنید، انعطاف پذیر باشید و گفته او را قبول کنید. در این حالت، او تصور نمی کند که با زور می تواند نظر خود را عملی کند. در عوض می آموزد که حتی برای تغییر نظر شما نیز باید دلایل محکم و قانع کننده ای داشته باشد.

 

 

این مطالب را نیز بخوانید:

داستان های شاهنامه برای کودکان؛ عشق زال و رودابه

خواص شگفت انگیز تخم شربتی یا تخم ریحان

دخترانی با سندرم سیندرلا

عاقبت دلار چگونه پیش بینی می شود؟

جاهلی که موفق شد!

بازی های داخل خانه ای برای شاد و سرگرم کردن بچه ها

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.