خواص خوراکی ها, سلامت

مهمترین مواد غذایی ضدسرطان کدامند؟

مهمترین مواد غذایی ضدسرطان کدامند؟

بسیاری از میوه ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد آنتی اکسیدان، سربازان اصلی مبارزه با سرطان هستند. اما در برخی از میوه ها و سبزیجات این خاصیت به شدت تقویت شده است. اگر در خانواده شما سرطان دیده شده و تمایل دارید این بیماری را از خود وخانواده تان دور کنید این خوراکی های ساده و دم دستی را که به راحتی هم تهیه می شود، در دستور غذایی روزانه خانواده قرار دهید.

مهمترین مواد غذایی ضدسرطان کدامند؟

نیازی به گفتن نیست که در درجه اول باید از مواد غذایی سرطانزا مانند سوسیس و کالباس و کنسرو و نوشابه دوری کنید.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی غیر از ویتامین c محتوی مقدار زیادی لیکوپن می باشد. لیکوپن ماده ای است که خطر سرطان های پروستات و تخمدان را کم میکند. بنابراین از گوجه فرنگی به عنوان یک ماده ضد سرطان مهم می توان نام برد.

انواع کلم ها

کلم ها غیر از کلسیم منبع غنی سولفورافان هستند. این ماده خطر بروز سرطان های معده، سرطان سینه و سرطان پوست را کم می کند. مقدار سولفورافان در کلم بروکلی بیشتر از سایر کلم هاست. کلم ها از مهم ترین مواد خوراکی ضد سرطان هستند.

سویا

سویا به ضد سرطان بودن مشهور است. سویا به دلیل دارا بودن ماده ای به نام فیتو استروژن از جمله مواد غذایی است که مصرف آن در پیشگیری از بیماریهای مزمن به خصوص برخی از سرطان ها بویژه سرطان پستان در خانم ها  و سرطان پروستات در آقایان، بیماریهای قلبی ،عروقی و کاهش علایم یائسگی بسیار مفید است.

محققان توصیه میکنند از انی خوراکی ضد سرطان و مفید، به شکل دانه های کامل استفاده کنید تا از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود. میزان مصرف هم می تواند دو الی سه بار در هفته و هربار به اندازه یک لیوان سویا پخته باشد. از مصرف بیش از حد آن نیز باید خودداری شود و بهتر است از مکمل های سویا نیز استفاده نشود.

 کدو تنبل

کدو تنبل، نارنج، فلفل قرمز و زرد و سیب زمینی شیرین منبع غنی ازبتاکاروتن هستند. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته شده اند. مصرف مداوم آنها منجر به کاهش انواع  مختلف سرطان ها میباشد. تمامی این خوراکی ها ضد سرطان قوی به شمار می روند. مراقب باشید که از آنها غافل نشوید.

هویج

هویج یک ماده ضد سرطان قوی است . هویج دارای بتاکاروتن زیادی می باشد و برای جلوگیری ازسرطان های ریه، دهان وحلق، معده، روده، کیسه صفرا، پروستات وسینه بسیار مفید می باشد. البته هویج مد نظر ما هویج زردک است که به نام هویج ایرانی شناخته می شود. نه انواع نارنجی آن که پیوندی است.

سیر

مطالعات نشان داده که خانواده پیازها ازقبیل سیر، موسیر وتره فرنگی در افراد سالم سلول های سرطان  زا را از بین می برد و در بیماران سرطانی نیز رشد این سلول ها را کند می کند. بنابراین از قوی ترین ضدسران ها به شمار می رود. در این رابطه اثر سیر از همه بیشتر می باشد. به طور کلی سیر خطر سرطان های معده، روده بزرگ، مری وسینه را کم می کند. سیر ریزریز شده را ده دقیقه قبل از آماده شدن غذا در غذای خود بریزید تا قدرت مبارزه با سرطان را در بدن خود افزایش دهید.

سیب

همان طور که می دانید سیب یک آنتی اکسیدان می باشد.علاوه بر آن دارای ماده ای به نام QUERCETIN می باشد این ماده خطر سرطان ریه و رشد سرطان پروستات را کم میکند. مصرف روزانه سیب، این خوراکی خوشمزه و ضد سرطان قوی را فراموش نکنید.

مویز

مویز نیز یک خوراکی ضد سرطان قوی و دارای اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ و ویتامینE می باشد. مویز ضد سرطان  بوهده و همچنین درمان کننده سرطان، درمان کننده بیماری های قلبی و پایین آورنده فشارخون است و برای نرمی و انعطاف پذیری رگها مفید است.

سبزیجات برگ دار با رنگ سبز تیره

در سبزیجات برگ دارسبز تیره مانند کاهو، کلم پیچ، کاسنی، اسفناج وبرگ چغندر به وفور فیبر، فولات و کاروتنوئید وجود دارد. این مواد مغذی از بدن در مقابل سرطان های دهان، حنجره پانگران ریه ومعده محافظت می کند و ضد سران قوی به شمار می رود.

امیدواریم با اصلاح روند تغذیه در کشورمان، میزان ابتلا به انواع سرطان که در این سالها به شدت رو به افزایش است کاهش یابد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.