آموزشی, کودکان, هنر

نقاشی با رنگ گواش برای کودکان

نقاشی با رنگ گواش برای کودکان

گواش چیست؟

رنگ گواش نوعی آبرنگ غلیظ است که رنگدانه های آن از نوعی صمغ ساخته می شود. بتونه یا ماده ای که برای غلظت این رنگ دانه ها به کار می رود رنگ سفید کدری همچون گل رس یا سولفات باریم طبیعی است که حالتی مات و یکنواخت به رنگ های اثر نقاشی می بخشد. گواش و آبرنگ ماده اولیه یکسانی دارند. اما با هم تفاوت هایی هم دارند.

آموزش نقاشی با گواش برای کودکان

متاسفانه امروزه در بیشتر مدارس ایران تنها از تکنیک مداد رنگی استفاده می شود در صورتی که تکنیک مداد رنگی ابزاری وقت گیر و تخصصی است که خلاقیت کودک را شکوفا نمی کند. رنگ آمیزی با مداد رنگی برای کودکان چندان جذاب نیست. هیجان ایجاد نمی کند و بچه ها را از نقاشی زده می کند.

در عوض آموزش نقاشی با گواش برای کودکان چهار سال به بالا بسیار مناسب است. کودک می تواند با ترکیب رنگها و ایجاد رنگ های جدید، خلاقیتش را شکوفا و لذت خود را از نقاشی صد چندان کند.

بچه ها عاشق بازی با قلم مو و رنگ و کاغذ هستند و از دیدن ترکیب شدن رنگها لذت می برند. اعتماد به نفسشان بیشتر می شود و می آموزند که احساسات خود را با رنگ به روی کاغذ بیاورند.

چگونه با گواش نقاشی بکشیم

 در گواش برای تغییر درجه تاریکی و روشنی رنگ ها برخلاف آبرنگ معمولا از رنگ سفید استفاده می شود. با کمی آب و کم و زیاد کردن مقدار رنگ سفید می توان هر تن رنگی را به دست آورد.

 در تکنیک گواش رنگ را نباید بیش از حد غلیظ برداشت. چون در این صورت رنگ به زودی خرد شده و فرو می ریزد. همچنین رنگ را نباید بیش از حد رقیق برداشت. زیرا در نقاشی ایجاد لکه و بریدگی خواهد کرد.

برای آموزش نقاشی ساده با گواش به کودکان بهتر است از روشهای ساده آغاز کنید.

با کودک همراه شوید تا رنگ ها را با هم مخلوط و آسمان و زمین را نقاشی کند. سپس با بستن چند عدد گوش پاک کن به هم و استفاده از رنگ سفید، قاصدک های زیبایی را بکشد. این کار بسیار ساده و لذت بخش است و خلاقیت کودک را افزایش می دهد.

نقاشی با رنگ گواش برای کودکان
نقاشی با رنگ گواش برای کودکان

مطالب جالب زیر را از دست ندهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.