آشپزی و تغذیه, اخبار, خبر, سلامت

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

 

نترسید! ولی شاید هم بهتر باشید بترسید! در ایران به هزاران دلیل تقلب در صنایع مواد غذایی فراوان است و بسیاری از این تقلب ها به نحوی است که سلامت مردم را به خطر می اندازد. بهتر دیدیم در حد خودمان شما را  از این وضع اسفبار آگاه کنیم. زیرا شاید شما مایل باشید غذای سالم بخورید و به فرزندان عزیزتان نیز غذای سالم بدهید. پس بهتر است این مقاله را تا پایان بخوانید و تلاش کنید موارد تقلبی را از سبد خوراکی خانواده حذف کنید و به جایش مواد غذایی مطمئن تر جایگزین کنید.

 

ﻓﻠﻔﻞ ﺳﯿﺎﻩ

ﺗﻔﺎﻟﻪ ﺯﯾﺘﻮﻥ، ﭘﻮﺳﺖ ﮔﺮﺩﻭ ﯾﺎ پوست ﻓﻨﺪﻕ ﻧﺮﻡ ﺷﺪﻩ، پودر ﻫﺴﺘﻪ ﺧﺮﻣﺎ، ﺁﺭﺩ ﻧﺨﻮﺩﭼﯽ و حتی ﺧﺎﮎ ﺍﺭﻩ از جمله ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﺘﻘﻠﺒﯿﻦ به راحتی آن را ﺑﺎ ﺧﺮﺩﻝ ﺳﯿﺎﻩ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ در بسته بندی شیک به ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﻓﻠﻔﻞ ﺳﯿﺎﻩ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ فروشند. برای مقابله یا این تقلب فقط از دانه های فلفل سیاه (عکس زیر )خریداری کنید و یک فلفل آسیاب کن هم بخرید. در زمان نیاز فلفل را به راحتی آسیاب کنید و در غذا بریزید. با این روش عطر فلفل هم بهتر حفظ می شود. مطمئن هم هستید که چیزی که در غذا ریخته اید فلفل است نه هزار چیز ناشناخته دیگر!

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران
ﭼﺎﯼ

متقلبان ﺗﻔﺎﻟﻪ ﭼﺎﯼ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻗﻬﻮﻩ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺧﺮﯾﺪﺍﺭﯼ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺧﺸﮏ ﮐﺮﺩﻥ به آن ﭘﺮﻣﻨﮕﻨﺎﺕ ﺳﺪﯾﻢ ﻭ ﯾﺎ ﻣﺮﮐﻮﺭﮐﺮوﻡ ﻣﯿﺰﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻨﺪﯼ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ. این تقلب بسیار خطرناک است. همچنین برخی متقلبان ﭘﻮﺳﺖ باقالی ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻩ را از باقالی پاک کن ها می خرند و آن را رنگ کرده و به جای چای مرغوب به شما می اندازند. 

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

 

رﺏ ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕﯽ

خیالتان را راحت کنیم. بیشتر رب گوجه های کارخانه ای مقداری هم گوجه دارند ولی از گوجه تهیه نمی شوند. کدوی پخته و سیب زمینی پخته و نشاسته به همراه رنگ غذای فراوان که قرمزی رب را تامین کند به اسم رب گوجه به شما فروخته می شود. بهتر است خودتان در منزل رب گوجه درست کنید یا از افراد مطمئن رب گوجه خانگی بخرید.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

 

ﮐﺸﮏ

کشک خالص را فقط می توان از مارک های معتبر یا از روستایی های مطمئن خرید. بیشتر کشک فروش هایی که کشک های سفید گرد به شما می فروشند در واقع متقلبند. آنها آرد، نشاسته و … را با کشک قاطی می کنند و می فروشند. بی وجدانتر ها هم روغن نباتی و نمک و گل سفید که نوعی خاک صنعتی خوراکی است با هم قاطی می کنند و وقتی خشک شد به جای کشک به شما تحویل می دهند.


وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران


ﺷﯿﺮ

ﻭﺍﯾﺘﮑﺲ ﻭ ﺭﻭﻏﻦ ﭘﺎﻟﻢ که حتی توسط کارخانه دارهای معروف هم به شیر ها اضافه می شود. متقلبان غیر حرفه ای هم به اقسام دیگری تقلب می کنند. ﺍﺿﺎﻓﻪ ﮐﺮﺩﻥ ﺁﺏ ﺑﻪ ﺷﯿﺮ، ﺍﺿﺎﻓﻪ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﻧﺸﺎﺳﺘﻪ، اضافه کردن ﺷﯿﺮ ﺧﺸﮏ ﻭ جوش شیرین از جمله این موارد است. از آنجا که حتی روستاییانی که شیر گاوهایشان را به کارخانه دار ها می فروشند برای خراب نشدن شیر تا زنان رسیدن تانکر شیر کارخانه، مجبورند به شیر وایتکس اضافه کنند، بهترین کار برای شما که شیر سالم می خواهید این است که خودتان گاوی بخرید و از شیرش استفاده کنید!!!!

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران


ﺁﺏ ﻟﯿﻤﻮ

این یکی از معروفترین تقلب هاست و با اینکه بارها و بارها هم در موردش صحبت شده اما نه کارخانه ای تعطیل شد و نه مردم یاد گرفتند که آب لیموی صنعتی نخرند. اگر هنوز نمی دانید چرا، به شما می گوییم. در کارخانه یا زیرزمین های تولید آب لیموی تقلبی، آب را به کاه اضافه می کنند. پس از مدتی آب زرد رنگی به دست می آید که آن را با جوهر لیمو و مقداری لیموی چرخ شده مخلوط می کنند و این آبلمیو های صنعتی سرتاپا تقلب را به قیمت آب لیمو به شما می فروشند. اخیرا نیز کارخانه داران متقلب پیشرفت کرده اند و کنسانتره های صنعتی یا امولاسیون آب لیمو تهیه می کنند که حتی دستگاه هم نمی تواند تشخیص فیک و اصل آن را بدهد.

حواستان باشد که بسیاری از آب لیموهایی که به اسم خانگی به شما می فروشند هم تقلبی است. پس بهتر است تنبلی نکنید و در فصل لیمو به سراغ لیموفروشها بروید و به اندازه مصرف یک سالتان لیمو بخرید تا جلوی چشمان خودتان آبش را بگیرد و در ظرف تحویلتان بدهد. البته اگر وضعتان خوب است بهتر است در تمام طول سال از لیموی تازه استفاده کنید که از خواصش بیشتر بهره ببرید.

 

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران


ﻗﻬﻮﻩ

ﺗﺮﮐﯿﺐ ﮔﺮﺩ ﻗﻬﻮﻩ ﺑﺎ ﺁﺭﺩ ﺳﺒﻮﺱ،ﺧﺮﻣﺎﯼ ﺳﺮﺥ ﮐﺮﺩﻩ، ﺑﺬﺭ ﺗﻤﺒﺮ ﻫﻨﺪﯼ ﻭ ﮐﺎﺳﻨﯽ ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﺳﻢ ﻗﻬﻮﻩ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ تا نوش جان کنید. خوشبختانه می توان دانه های آسیاب نشده قهوه را همه جا پیدا کرد. اگر اهل قهوه هستید سعی کنید همیشه دانه قهوه را بخرید و یک آسیاب هم بخرید تا قهوه واقعی بدون تقلب و با طعم و عطر واقعی نوش جان کنید.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران


ﭘﻮﺩﺭ ﮐﺎﮐﺎﺋﻮ

متقلبان حرفه ای ﺗﺮﮐﯿﺐ ﻧﺸﺎﺳﺘﻪ، ﺧﺎﮎ ﺭﺱ  ﺍﮐﺴﯿﺪ ﻓﺮﻭ ﻭ ﺍﺳﺎﻧس ﮐﺎﮐﺎﺋﻮ  ﺭﺍ به اسم پودر کاکائوی با کیفیت به قیمت گزافی ﺑه ﺷﻤا می فروشند.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران


ﺳﻮﺳﯿﺲ ﻭ ﮐﺎﻟﺒﺎﺱ

ﺩﺭ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﻮﺳﯿﺲ ﻭ ﮐﺎﻟﺒﺎﺱ به راحتی ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻭ ﺍﻗﺴﺎﻡ ﺗﻘﻠﺒﻬﺎ در حال انچام است. ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﺑﺮﺩن ﻧﯿﺘﺮﺍﺕ ﻭ ﻧﯿﺘﺮﯾﺖ ﺳﺪﯾﻢ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﭘﺎﯾﻪ ﻣﻮﺍﺩﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﺘﻘﻠﺒﯿﻦ ﺑﻪ وﻓﻮﺭ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﺤﺼﻮﻝ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﯽ ﺑﺮﻧﺪ و بسیار هم برای سلامتی مضر است. ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ گوشت ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ ﺍﺭﺯﺍﻥ ﻗﯿﻤﺖ ﮐﻪ خودتان بهتر می دانید و نیاز به بردن اسمشان نیست بسیار رایج است. ﭘﻮﺩﺭ ﺧﻮﻥ، ﭘﻮﺩﺭ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ، ﭘﻮﺩﺭ ﻏﻀﺮﻭﻑ ﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﻮﺍﺩ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﺍﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.  ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ باقالا ﻭ ﺧﻤﯿﺮ ﻣﺮﻍ ﻫﻢ ﺟﺬﺍﺑﯿﺖ ﺑﺎﻻﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺘﻘﻠﺒﯿﻦ دارد. اگر به سلامتتان علاقه دارید پیشنهاد می کنیم دور سوسیس و کالباس کارخانه ای توسط این سودجویان بی انصاف را برای همیشه خط قرمز بکشید. اگر هم نمی توانید بهتر است خودتان کالباس و سوسی خانگی در منزل درست کنید.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

پسته

خلال پسته می دهید ولی ممکن است به جای خلال باقالی دریافت کنید. اگر حساسیت به باقالی یا همان فاویسم دارید بهتر است هیچ وقت خلال پسته نخرید!!! به جایش خودتان پسته بخرید و خلال کنید تا لاقل مطمئن باشید حالتان در اثر خوردن باقالی که به آن حساسیت دارید بد نخواهد شد.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

زعفران

در مورد زعفران به دلیل قیمت بالایش تقلب فراوان است. تقلب زعفران از اسپری آب، روغن یا عسل به زعفران برای افزایش وزن آن گرفته تا رنگ کردن بخش های زرد کمرنگ زعفران که ارزان تر است متغیر است. همچنین هر رشته گیاهی دیگر از قبیل رشته های گیاه کاجیره یا گلرنگ، کاکل رنگ شده ذرت و حتی رشته های گوشت گاو را نیز رنگ می کنند و با رشته های زعفران مخلوط می کنند و به شما می فروشند.

وحشتناک ترین تقلب های صنعت مواد غذایی در ایران

 

 

از دست ندهید:

چگونه یبوست نوزاد یا کودک نوپا را درمان کنیم؟

روش تهیه ماست خانگی سفت و با کیفیت+نکات طلایی

روش محاسبه عدد شانس افراد با علم جفر

تزریق هورمون رشد برای افراد کوتاه قد؛ مزایا و معایب

متن آهنگ انگلیسی و فارسی انیمیشن فروزن +دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.