بسیاری از مادران تحصیل کرده تمایل دارند که به فرزندشان در منزل انگلیسی بیاموزند، ولی نمی دانند چگونه شروع کنند. با مجله اینترنتی نیکویان همراه باشید تا به شما یاد بدهیم چگونه در خانه به فرزندتان انگلیسی بیاموزید.

 

چگونه در خانه به فرزندم انگلیسی بیاموزم؟

 

چگونه آموزش زبان انگلیسی به فرزندم را آغاز کنم؟

بسیاری از مادر و پدرها تمایل دارند که به فرزندشان در منزل زبان انگلیسی را بیاموزند. اما نمی دانند که از کجا و چگونه شروع کنند. مهم نیست که زبان خود شما در حد عالی نیست. شما همچنان می توانید به فرزندتان زبان بیاموزید. مهم ترین چیز این است که شما اشتیاق لازم برای یادگیری زبان را در فرزندتان ایجاد کنید. این کار با تشویق و تحسین های زیاد ممکن خواهد بود. نگران نباشید که فرزندتان به سرعت زبان را یاد نمی گیرد. صبور باشید و ادامه بدهید تا روزی که فرزندتان انگلیسی صحبت کردن را آغاز کند.

یک برنامه مشخص بچینید

برای شروع نیاز هست که حتما برنامه ای مشخص داشته باشید. برای هر روز حدود پانزده دقیقه کافی است. به تدریج و با افزایش سن کودک می توانید زمان آموزش را طولانی تر کنید. برای جلب توجه کودکان با سن کمتر، آموزش باید کوتاه و جذاب و متنوع باشد.

هر روز فعالیت خود را سر تایم مشخص آغاز نمایید تا کودک به این موضوع عادت کند. می توانید قبل از خواب برای کودک خود داستان های انگلیسی بخوانید. اگر در منزل فضای کافی دارید قسمتی از خانه را به کل انگلیسی کنید. مثلا دی وی دی ها و بازی ها و کتاب های جذاب انگلیسی زبان را در آن قسمت قرار دهید. در تایم مشخص برنامه به آن قسمت منزل رفته و برنامه آن روز را اجرا نمایید. تکرار در یادگیری کودکان بی نهایت موثر واقع می شود. خسته نشوید و مرتب واژه ها را تکرار کنید تا کودک به معنی آن ها پی ببرد.

 

بازی کنید

کودکان به طور طبیعی در هنگام بازی کردن چیز یاد می گیرند.فلش کارت ها راهی برای درس دادن لغات و معنی آنها و نیز مرور آنهاست. بازی های Memory, Kim’s game, Snap or Happy Families برای یادگیری بسیار کمک می کنند.

برای دانلود فلش کارت در رنج وسیعی از موضوعات اینجا کلیک کنید

چند بازی دیگر که می تواید با کودکتان اجرا کنید :

بازی های فعال مانند Simon says, Charades, What’s the time Mr Wolf

بازی های تخته ای مانند مار و پله و باز های دیگر

باز های کلمات مانند اسم فامیل و I spy, Hangman

بازی های آنلاین

از موقعیت هایی که در طول روز پیش می آیند استفاده کنید تا کلمه یا عبارتی جدید به کودک یاد بدهید

یکی از بزرگترین امتیازات یادگیری زبان در خانه این است که شما می توانید در موقعیت های مختلف که در طول روز پیش می آیند استفاده کرده و هر بار چیز جدیدی به کودک بیاموزید. برای مثال وقتی کودک در حال لباس پوشیدن است در مورد لباس ها و اسامی آن ها صحبت کنید. وقتی می خواهید لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید از واژه های مرتبط استفاده کنید تا کودک کم کم ان ها را یاد بگیرد.

برای مثال:

Let’s put on your blue socks, ‘It’s Dad’s T-shirt

Let’s put your teddy bear on the bed

Where is the blue car

on the bed

Where is the blue car?

هنگامی که آشپزی می کنید یا به خرید می روید جملات و کلمات مخصوص هر کدام را استفاده کنید و با استفاده از جملات کوتاه انگلیسی، با کودک حرف بزنید.

 

برای کودکتان داستان انگلیسی بخوانید

بچه ها عاشق کتاب های داستانی هستند. با هم به عکسهای کتاب ها نگاه کنید و بارها و بارها کتاب را برای کودک بخوانید. پس از اتمام هر بار روخوانی از کتاب می توانید به انگلیسی سوالات ساده ای را از کودک در مورد داستان کتاب بپرسید. گوش کردن به داستان های انگلیسی می تواند گوش کودک را با ریتم و صداهای این زبان آشنا کند.

 

دانلود کنید: چهارده کتاب داستان انگلیسی برای کودکان

 

از آوازهای انگلیسی استفاده کنید

آهنگ های انگلیسی برای آموزش زبان به بچه ها بسیار تاثیرگذارند. به ویژه برای کودکان کوچکتر که علاقه دارند با آهنگ همخوانی کنند و این باعث می شوند خیلی زود آهنگ را یاد بگیرند. آهنگ های بسیار زیادی برای آموزش زبان به بچه ها ساخته شده که می توانید دانلود کنید و با فرزندانتان گوش کنید و بخوانید.

چگونه در خانه به فرزندم انگلیسی بیاموزم؟

گرامر را یاد بدهید

برای بچه های کوچکتر نیازی نیست که قوانین گرامر را آموزش دهید. در واقع بچه ها باید قوانین گرامری را در قالب شنیدن جملات مختلف یاد بگیرد. این باعث می شود کودک به طور طبیعی و صحیح گرامر را یاد بگیرند. با این روش، بچه ها در سالهای بعد هم اشتباهات فاحش گرامری نخواهد داشت.

برای بچه های بزرگتر می توانید برنامه آموزش گرامر نیز در برنامه بگنجانید که می تواند در قالب ویدیو و پرسش و پاسخ و بازی باشد که به روشی ملایم و جالب گرامر هم درس داده شود.

همچنین وقتی بچه های بزرگتر به خواهر و برادرهای کوچکتر خود گرامر درس می دهند، خودشان بهتر و عمیق تر آن درس را می آموزند. از این متد هم می توانید استفاده کنید و بچه ها را به آموزش بچه های کوچکتر تشویق کنید.

 

چه عبارات و کلماتی را باید اول به کودک بیاموزیم؟

به علایق کودک خود توجه کنید و ببینید چه موضوعی برای او جذاب تر است و شروع به صحبت درباره همان موضوع کنید. بعضی از موضوعات مناسب برای شروع اینها هستند:

اعداد

رنگ ها

صفات شاد، غمگین، بلند و کوتاه و …

اندام های بدن

اسباب بازی ها

لباس ها

حیوانات

غذاها و خوراکی ها

بهتر است در زمانی که برنامه ریزی کرده اید فقط به زبان انگلیسی صحبت کنید و از عبارات زیر استفاده کنید:

It’s English time! Let’s sit down. Which song shall we start with today?

خیلی زود بچه ها یاد می گیرند که با عبارات زیر به شما پاسخ بدهند:

please; thank you; Can I have …?; Where is …?; Point to …; What colour is it?; It’s …; I like …; I don’t lik

هر روشی که انتخاب می کنید باید بدانید که متد آموزشی شما باید با آرامش همراه باشد. برای بچه ها جالب و دوست داشتنی بوده و یادگیری زبان را به تجربه ای لذت بخش برای بچه ها و بزرگتر ها تبدیل نماید. 

اگر زبان خودتان در حد ضعیف است یا لهجه خوبی ندارید بهتر است اول روی تقویت زبان خود کار کنید. تا بتوانید با لهجه صحیح و عبارات و جملات مناسب در موقعیتهای لازم، زبان انگلیسی فرزندتان را هم تقویت کنید.

 

دانلود کنید:کتاب داستان انگلیسی برای کودکان،”ده بچه خرگوش”